Yetişkinlerde Ortodonti

Yetişkinlerde Ortodonti

Ortodontik yöntemler genellikle daha kalıcı olması ve etkili olabilmesi açısından çocukluk ve gençlik dönemindeki hastalara uygulanırken, günümüzde malzemelerin kalitesinin artması ve yeni yöntemlerin kullanılması sonucunda yetişkinlerde de oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ile beraber dişlere yapıştırılan braketler çok küçük oranlarda ve diş renginde üretilmektedir. Böylece diş estetiği bozulmadan, kişide herhangi bir rahatsızlık duygusu oluşmadan ve dişlere dikkat çekilmeden tedavi gerçekleştirilmektedir. Fakat bu konuda bilgisiz olan hastalar çeşitli korkularından dolayı ortodontik tedavileri yaptırmaktan çekinmektedirler.

Estetik kaygılar kişiye daha çok protezlere, kaplamalara ve diş çektirmeye yönlendirir. Halbuki Ortodontik müdahaleler kişinin doğal dişlerini koruyarak gerekli düzeltmelerin yapıldığı ve ağız sağlığını koruyup, diş eti hastalıklarının da önüne geçildiği bir yöntemdir.

Unutulmamalıdır ki, kişinin kendi dişleri ve dokusu en iyi protezlerden bile daha kalitelidir. Bu yöntemlerle kişi hem sağlığına hem de güzel bir gülümseyişe kavuşur. Üstelik bütün işlemler kesip, küçültme işlemi yapılmadan kendi dişleri kullanılarak gerçekleştirilir.