Ortodonti Nedir?

Ortodonti Nedir?

Ortodonti, dişlerde meydana gelen bozuklukların ve düzensizliklerin tedavisini sağlayıp bunun yanı sıra yüzde ve çene sisteminde meydana gelen uyumsuzlukların nedenlerini araştıran ve bunları ortadan kaldıran diş hekimliği bölümüdür. Yüz, ağız, çene ve çiğneme yapısında görülen tüm düzensizlikler, bunların teşhisi ve tedavisi ortodontinin kapsamına girmektedir. Ortodonti uzmanına ortodontist adı verilir ve ortodontistler sadece çiğneme sistemi ile değil aynı zamanda yüz ve gülüş estetiği ile de ilgilenmektedir. Bu tarz işlemler sadece gerekli uzmanlık eğitimini almış ortodontistler tarafından yapılabilmektedir.

 Toplum içinde sanılanın aksine ortodontist müdahaleler sadece bebekler ve gençlerde değil her yaştan bireye yapılabilmektedir. Diş kaybı yaşayan hastalara yönelik tedavilerden implant ve protezlerin uygulanmasından ve yine diş eti hastalıklarına bağlı olarak veya doğuştan görülen diş eksikliklerinin tedavisi öncesinde ortodontik muayenenin yapılması ve işlemlerin en sağlıklı şekilde yürütülmesi için hastanın ortodontik açıdan incelenmesi gerekmektedir.

Diş tedavilerinde dişlerin sağlıklı bir şekilde sıralanmasının yanında, çene ve iskelet sistemindeki bozuklukların da düzeltilmesi, yüz, çene ve iskelet sistemindeki sorunların ortodontik açıdan değerlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için gerekli cerrahi işlemlerin yapılması, ağız ve diş sağlığı için kişiye en uygun tedavi yönteminin belirlenmesi açısından hayati önem arz etmektedir.